De ska företräda Vänsterpartiet

Valet 2018

Den 2 och 3 december höll distriktet valkonferens för att fastställa vilka som ska stå på listor inför riksdags- och landstingsvalet samt till Stockholms stads kommunfullmäktige. 

 

Vänsterpartiets lista till riksdag 2018:

  1. Jonas Sjöstedt, Liljeholmen-Hägersten
  2. Nooshi Dadgostar, Botkyrka
  3. Karin Rågsjö, Vita Bergen
  4. Ali Esbati, Liljeholmen-Hägersten
  5. Jens Holm, Enskede
  6. Ida Gabrielsson, Huddinge
  7. Lorena Delgado Varas, Skärholmen
  8. Amineh Kakabaveh, Skärholmen
  9. Andreas Lennkvist Manriques, Österåker
  10. Joanna Castro Echeverri, Liljeholmen-Hägersten
  11. Torun Boucher, Västra Södermalm
  12. Birgitta Sevefjord,VitaBergen
  13. Sait Yildiz, Södertälje
  14. Veronica Kallander, Sundbyberg
  15. Ihsan Kellecioglu, Solna
  16. Lina El Yafi, Sekovänstern/Liljeholmen-Hägersten
  17. Robert Mjörnberg, Kommunalvänstern/Vantör
  18. Kerstin Amelin, Botkyrka
  19. Rashid Mohammed, Tensta-Rinkeby-Spånga
  20. Nujin Alacabek, Huddinge
  21. Gunnar Westin, Sekovänstern/Vantör
  22. Malin Claesson, Norrtälje
  23. Patrik Olofsson, Haninge/Transportvänstern
  24. Brittmarie Bardon, Norrtälje
  25. Hassan Jama, Vantör
  26. Maria Hannäs, Hammarby-Skarpnäck
  27. Rikard Warlenius, Liljeholmen-Hägersten
  28. Jesper Wiklund, Sundbyberg
  29. Roya Asadzadeh, Sundbyberg
  30. Moises Ubeira, Sundbyberg
  31. Jessica Hillweyn, Norrtälje
  32. Samuel Skånberg,Haninge

 

Vänsterpartiets lista till kommunfullmäktige i Stockholms stad:

  1. Clara Lindblom, Västra Södermalm
  2. Rikard Warlenius, Liljeholmen-Hägersten
  3. Torun Boucher, Västra Södermalm
  4. Alexandra Mattsson Åkerström, Farsta
  5. Sebastian Wiklund, Skärholmen
  6. Tina Kratz, Hammarby-Skarpnäck
  7. Lorena Delgado Varas, Skärholmen
  8. Tobias Johansson, Vita Bergen
  9. Robert Mjörnberg, Kommunalvänstern/Vantör
  10. Sara Stenudd, Älvsjö-Hägersten
  11. Rashid Mohammed, Tensta-Rinkeby-Spånga
  12. Maria Ljuslin, Älvsjö-Hägersten
  13. Arvand Mirsafian, Skärholmen
  14. Rose-Marie Rooth, Bromma
  15. Lars Bäck, Farsta
  16. Jessica Nilsson, Hammarby-Skarpnäck
  17. Hassan Jama, Vantör
  18. Alva Katsoulis, Västra Södermalm
  19. Rodrigo Arce, Hammarby-Skarpnäck
  20. Cicci Herrström, Vantör
  21. Maria Mustonen, Hammarby-Skarpnäck
  22. Gerardo Berrios, Sekovänstern/Farsta
  23. Marlene Karlén, Älvsjö-Hägersten
  24. Jonas Santesson, Älvsjö-Hägersten
  25. Jackie Nylander, Västra Södermalm
  26. Anna Sehlin, Västra Södermalm
  27. Ahmed Nour Sharaf Abdi, Tensta-Rinkeby-Spånga
  28. Inger Björk, Hammarby-Skarpnäck
  29. Henric Axell, Lärarvänstern/Liljeholmen-Hägersten
  30. Ann-Marie Strömberg, Liljeholmen-Hägersten
  31. Thomas Ehrnström, Västra Södermalm
  32. Zofia Laine, Vita Bergen
  33. Babak Ghorani, Hässelby-Vällingby
  34. Veronica Stiernborg, Kista
  35. Johan Norlin, Liljeholmen-Hägersten
  36. Marja Hillerström, Vita Bergen
  37. Jan Rödin, Vantör

 

 

Här hittar du alla dokument:

Kallelse till valkonferensen 2 och 3 december 2017

Valberedningens förslag till riksdagslista

Valberedningens förslag till landstingslistor

Valberedningens förslag till lista för Stockholms stads Kommunfullmäktige

För frågor till valberedningarna, kontakta: [email protected]