Distriktsårskonferens 2015

Valberedningens förslag till DÅK 2015

Nedan redovisas valberedningens förslag till distriktsordförande och distriktsstyrelseledamöter inför distriktsårskonferensen 30-31 maj 2015.

Vid eventuella frågor, kontakta valberedningen: [email protected]. Valberedningen består av Jesper Wiklund (sammankallande), Ifrah-Degmo Mohamed, Erika Murga, Lars-Erik Backman, Marit Strand Petersen, Marta Aguirre och Stig Johnell. 

För mer information och handlingar inför årskonferensen: Distriktsårskonferensen 2015

 

Valberedningens förslag till distriktsordförande:

Barbro Sörman, Nacka (nyval)

Övriga nominerade som har tackat ja:
Leo Ahmed, Kista
Freddy Grip, Västra Södermalm
Pia Ortiz Venegas, Salem

Övriga nominerade som har tackat nej:
Seluah Alsaati, Skärholmen
Jenny Bengtsson, Hotell- och restaurangvänstern
Kerstin Burman, Kungsholmen
Nooshi Dadgostar, Botkyrka
Marianne Eriksson, Birka-Vasa
Mikael Gustafsson, Nynäshamn
Åsa Hagelstedt, Västra Södermalm
Amineh Kakabaveh, Skärholmen
Josefin Morge, Hammarby-Skarpnäck
Edvin S Frid, Skärholmen
Birgitta Sevefjord, Vita Bergen

 

Valberedningens förslag till distriktsstyrelseledamöter:

Leo Ahmed, Kista (omval)
Kerstin Amelin, Botkyrka (nyval)
Feline Flodin, Kommunalvänstern (nyval)
Freddy Grip, Västra Södermalm (nyval)
Tobias Johansson, Vita Bergen (omval)
Pia Ortiz Venegas, Salem (nyval)
Gunilla Roxby Cromvall, Älvsjö-Hägersten (omval)
Zakarias Zouhir, Enskede (nyval)

Övriga nominerade som har tackat ja:
Erik Adolfsson, Södertälje
Mattias Annwall, Ekerö
Zargham Asadi, Kista
Henric Axell, Lärarvänstern
Clara Bergman, Kista
Kajsa Bysell, Hotell- och restaurangvänstern
Mats Einarsson, Botkyrka
Leif Gheith Sahi, Trafikföreningen
Ebba Elena Karlström, Hammarby-Skarpnäck
Else-May Lindes Martinez, Skärholmen
Jonas Lundgren, Hässelby-Vällingby
Patrik Olofsson, Nynäshamn
Måns Vestin, Liljeholmen-Hägersten
Ali Öztürk, Kommunalvänstern

Övriga nominerade som har tackat nej:
Marta Aguirre, Trafikföreningen
Seluah Alsaati, Skärholmen
Jenny Bengtsson, Hotell- och restaurangvänstern
Emma Bodén Rocque, Vårdförbundsvänstern
Torun Boucher, Västra Södermalm
Kerstin Burman, Kungsholmen
Roberto Castañeda, Solna
Nooshi Dadgostar, Botkyrka
Lorena Delgado, Skärholmen
Ann-Mari Engel, Vita Bergen
Marianne Eriksson, Birka-Vasa
Klara Ernemo, Sundbyberg
Leo Geite, Skärholmen
Mikael Grönfors, Hässelby-Vällingby
Mikael Gustafsson, Nynäshamn
Åsa Hagelstedt, Västra Södermalm
Maria Haskas, Hammarby-Skarpnäck
Amineh Kakabaveh, Skärholmen
Clara Lindblom, Liljeholmen-Hägersten
Josefin Morge, Hammarby-Skarpnäck
Marre Mayr, Vita Bergen
Amanda Möllenhof, Solna
Edvin S Frid, Skärholmen
Birgitta Sevefjord, Vita Bergen
Sebastian Wiklund, Älvsjö-Hägersten
Sila Özgüven, Kista

Övriga nominerade som ej har svarat:
Erik Blohmé, Bromma
Lina Hjorth, Älvsjö-Hägersten
Arvand Mirsafian, Skärholmen
Michael Sköldholdt, Sundbyberg

 

Valberedningens förslag till revisorer:

Barbro Ernemo, Kista (omval)
Thomas Magnusson, Solna (omval)

 

Valberedningens förslag till revisorssuppleanter:

Kave Nori, Sundbyberg (nyval)
Lola Bodin, Birka-Vasa (nyval)

 

Skriv en kommentar