Val 2014

Vänsterpartiets kandidater till Stockholms stad

Valberedningens förslag till lista inför valet till kommunfullmäktige i Stockholms stad presenterar här sitt förslag. Det är en enig valberedning som står bakom förslaget. Listan fastställs på Vänsterpartiets valkonferens i Landstingshuset den 16 februari.

Valberedningens har bestått av: Mattias Enroth (sammankallande), Gilda Cordova, Stig Johnell, Maria Hannäs, Gunilla Bhur, Ylva Nork och Elisabeth Linderstad.

Kontakt :
Valberedningen: Mattias Enroth 070-775 85 03, [email protected]

Vänsterpartiet i Stockholms stadshus: Petter Nilsson 08-508 29 519

 

Valberedningens förslag till lista i valet till kommunfullmäktige i Stockholms stad.
————————————————————————————

1. Ann-Margarethe Livh, Tensta – Rinkeby – Spånga

2. Clara Lindblom, Älvsjö – Hägersten

3. Sebastian Wiklund, Älvsjö – Hägersten

4. Lorena Delgado, Skärholmen

5. Leo Ahmed, Kista

6. Torun Boucher, Kungsholmen

7. Rikard Warlenius, Liljeholmen – Hägersten

8. Tina Kratz, Hammarby – Skarpnäck

9. Mehdi Oguzsoy, Birka – Vasa

10. Alexandra Mattsson, Hammarby – Skarpnäck

11. Jackie Nylander, Västra Södermalm

12. Juliana Gristelli, Västra Södermalm

13. Tobias Johansson, Vita Bergen

14. Sara Stenudd, Älvsjö – Hägersten

15. Rashid Mohammed, Tensta – Rinkeby – Spånga

16. Ann-Mari Engel, Vita Bergen

17. Freddy Grip, Västra Södermalm

18. Anki Erdmann, Tensta – Rinkeby – Spånga

19. Zakaria Zouhir, Enskede

20. Karin Rågsjö, Vita Bergen

21. Gerardo Berrios, Postföreningen

22. Rosa Lundmark, Vantör

23. Lars – Erik Backman, Birka – Vasa

24. Johanna Karlsson, Vita bergen

25. Rodrigo Arce, Hammarby – Skarpnäck

26. Nevin Kamilagaoglu, Kista

27. Lars Bäck, Farsta

28. Carita Stenbacka Tenezakis, Liljeholmen – Hägersten

29. Jonas Lundgren, Hässelby – Vällingby

30. Josefin Morge, Hammarby – Skarpnäck

31. Gunnar Ågren, Vita bergen

32. Marina Gunnmo Grönros, Älvsjö – Hägersten

33. Jaime Barrios, Birka – Vasa

34. Lena Murray, Västra Södermalm

35. Mårten Andersson, Västra Södermalm

36. Inger Stark, Farsta

37. Jonas Ljungstedt, Tensta – Rinkeby – Spånga

38. Lena Rydblom, Vantör

39. Leif Larsson, Hässelby – Vällingby

40. Brit Rundberg, Vita Bergen

Skriv en kommentar