Distriktsårskonferens 2013

Valberedningens förslag inför årskonferensen 2013

Här redovisas valberedningens förslag inför de val som ska förrättas under distriktsårskonferensen i helgen.

Övriga dokument som ska behandlas kan man hitta här.

För mer information kontakta valberedningens sammankallande Ann-Mari Engel, 0707-277420.

 

Valberedningens förslag till Distriktsstyrelse

Distriktsordförande:

SeluahAlsaati, Västra Södermalm  (Omval)

 

Ordinarie ledamöter:

Leo Ahmed, Kista (Omval)

Henrik Axell,  Södertälje (Omval)

Patrik Bergwall, Handelsvänstern (Omval)

Camilla Carlberg, Nacka  (Nyval)

Lorena Delgado, Skärholmen (Omval)

Mats Einarsson,  Botkyrka (Omval)

Martin Hofverberg, Liljeholmen-Hägersten (Omval)

Gunilla RoxbyCromwall, Älvsjö-Hägersten (Nyval)

Sanna Sjögren, Hammarby-Skarpnäck (Omval)

Barbro Sörman, Nacka (Omval)

 

Ersättare:

Tobias Johansson, Vita Bergen (Nyval)

Olga Lännevall, Norrtälje (Nyval)

Hans Arvidsson, Västra Södermalm (Nyval)

 

Övriga kandidater:

Gilda Cordova, Tensta-Rinkeby-Spånga

Stellan Hamrin, Hammarby-Skapnäck

Stig Johnell, Skärholmen

Tony Kashahanirad, Solna

Eva-Lena Lundberg, Birka-Vasa

 

 

Valberedningens förslag till Revisorer

Ordinare revisorer:

Thomas Magnusson, Solna (Omval)

Barbro Ernemo, Kista (Omval)

 

Revisorsersättare:

Jan Wattsgård, Södertälje (Omval)

Inga-Lill Franzén, Västra Södermalm (Nyval)

 

 

Valberedningens förslag till valberedningen för landstingslistan

Förslag:

Nujin Alacabek, Huddinge

Åsa Hagelstedt, Västra Södermalm

Kerstin Krebs, Kungsholmen

Jonas Ljungstedt, Tensta-Rinkeby-Spånga

Josefin Morge, Hammarby-Skarpnäck

Lennart Rendik, Södertälje

Daniel Söderberg Talebi, Handelsvänstern

Dick Urban Vestbro, Vita Bergen

Berit Vikner, Birka Vasa

 

Övriga nominerade som har tackat ja:

Necla Bora, Kista

Lisa Englund, Västra Södermalm

Jonas Carlsson, Vantör

Mosharaf Shanker, Tensta-Rinkeby-Spånga

 

 

Valberedningens förslag till Valberedning för riksdagslistan

 

Valberedning för riksdagslistan

Jaime Barrios, Birka Vasa

Anna Herdy, Botkyrka

Mattias Håkansson, Älvsjö-Hägersten

Amanda Möllenhoff, Hässelby-Vällingby

Petri Peräla, Sigtuna

Marianne Ramström, Täby-Danderyd

Birgitta Sevefjord, Vita Bergen

Sara Stenudd, Älvsjö-Hägersten

Jan Strömdahl, Västra Södermalm

 

Övriga nominerade som har tackat ja:

Mårten Andersson, Västra Södermalm

Marianne Eriksson, Birka Vasa

Klas Ek, Vantör

Lisa Englund, Västra Södermalm

Johan Engman, Hotell- och RestaurangVänstern

Ale Friberg, Södertälje

C G Hedén, Huddinge

Bosse Jansson, Salem

Thomas Magnusson, Solna

Marie Monvall, Bromma

Josefin Morge, Hammarby-Skarpnäck

Gunilla Roxby Cromwall, Älvsjö-Hägersten

Skriv en kommentar